Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

PRZEDSTAWICIEL MONGOLSKIEJ FAUNY NA MONECIE Z KRYSZTAŁAMI SWAROVSKIEGO

16 czerwca 2015. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Bohaterem numizmatu jest jeden z najbardziej znanych gryzoni na świecie – chomik mandżurski, zwany też „chomikiem Campbella”. Monety są poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie, ponieważ zostały już wyprzedane u oficjalnego dystrybutora, a ponadto zdobią je znakomite kryształy Swarovskiego. Moneta pochodzi z wielokrotnie nagradzanej serii związanej z pięknem i ochroną mongolskiej przyrody.

chomik1

Na całej powierzchni rewersu monety został osadzony niezwykle realistyczny wizerunek chomika Campbella. Oczy tego gryzonia zostały ozdobione zjawiskowymi ciemnymi kryształami Swarovskiego. Cała emisja została wybita w czystym srebrze próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Następnie poddano ją procesowi oksydowania, dzięki któremu moneta nabrała wyjątkowej głębi i ciemnego odcienia. Mimo ogromnego zainteresowania, światowa limitacja monety jest ściśle ograniczona i stanowi zaledwie 2500 egzemplarzy. Kolekcjonerom, którzy wejdą w posiadanie tego wyjątkowego okazu, do przechowywania i efektownej prezentacji będzie służyło eleganckie pudełko kolekcjonerskie.

Na awersie monety „Chomik Campbella” obok nominału widnieje historyczne godło tego kraju, obowiązujące w latach 1924–1939. Przedstawia ono napis sylabicznym pismem mongolskim, tzw. Sojombo. Wymyślił je w 1686 roku przez Bogdo Zanabazar do zapisu języka mongolskiego. W wolnym tłumaczeniu napis brzmi: Dopóki żyje i rozwija się naród mongolski, śmierć wrogom narodu mongolskiego, wszystko, co w górze, i wszystko, co jest poniżej, ma uczciwie służyć narodowi, niech mężczyźni i kobiety, czyli cały naród, będą rozumni i czujni, a wtedy żadne przeciwieństwa nie będą dla nich straszne.

chomik2

Chomik Campbella (Phodopus campbelli) nazywany jest także chomikiem mandżurskim lub mandżugarskim. Jego nazwa pochodzi od słynnego badacza W.C. Campbella, który pierwszy zaobserwował to zwierzę w Mongolii Wewnętrznej. Zgodnie z zapiskami uczonego, miało to miejsce 1 lipca 1902 roku. Co ciekawe, Mongolia jest także emitentem monety ukazującej tego gryzonia.

Nazewnictwo tego ssaka zawsze sprawiało pewne problemy, gdyż miejscowi nazywali go także „chomikiem syberyjskim”. Takiego określenia używali również w stosunku do chomika dżungarskiego. Ze względu na duże podobieństwo oraz czarną pręgę biegnącą przez grzbiet, chomik Campbella przez wiele lat był z nim mylony.

chomik3

 

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color

Facebook

1436967784_google_circle_color

Google +

1436967776_twitter_circle_color

Twitter

1443625035_Pinterstt

Pinterest

Tagi: , , , , ,