Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Prawdziwa perła zatopiona w srebrnej monecie

6 października 2015. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Numizmat o nominale 5 dolarów został wybity aż z jednej uncji czystego srebra w nakładzie 2500 sztuk na cały świat. Pochodzi z kolekcji, która od 11 lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Każdego roku podobne monety z perłami, co roku inne i niepowtarzalne, bardzo szybko znajdują swoich nabywców.

Zanim powstanie perła, do muszli małża musi dostać się ziarnko piasku, strzępek algi, lub inne zanieczyszczenie. Perły zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli. Nie zawsze mają one charakterystyczny „perłowy” kolor. Zdarzają się okazy o odcieniu niebieskim, fioletowym, szarym, złocistym, brązowym, czy nawet czarnym i różowym.

perła1 perła2

Trudno dokładnie określić, kiedy perły stały się obiektem zainteresowania człowieka. Prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych miały znaczenie obrzędowe, magiczne i lecznicze. Republika Palau w 2015 r. wyemitowała „Perłę” w nakładzie 2500 sztuk na cały świat. Na rewersie znajduje się prawdziwa perła, wkomponowana we wklęsłą i opalizującą muszlę. Natomiast na awersie symbolicznie przedstawiono życie w morskich głębinach. „Perła” jest bardzo kunsztownie wykonanym numizmatem, który można uznać za arcydzieło mennictwa.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color

Facebook

1436967784_google_circle_color

Google +

1436967776_twitter_circle_color

Twitter

1443625035_Pinterstt

Pinterest

Tagi: , , ,