Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Numizmatyka jako hobby – co sprawia że Polacy kolekcjonują?

8 czerwca 2017. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Spośród wszystkich rzeczy, które można kolekcjonować, w naszym kraju największą popularnością cieszą się medale i monety numizmatyczne. Polski rynek numizmatyczny zalicza się do największych w Europie i rozwija bardzo dynamicznie. Im bardziej obszerna jest kolekcja, tym bardziej dążymy do jej powiększenia o cenne egzemplarze. Co ciekawe, mimo że wiele okazów osiąga na aukcjach zawrotne sumy, sięgające nawet setek tysięcy złotych, dla Polaków najważniejsza jest wartość kolekcjonerska i sentymentalna skompletowanych przez nich zbiorów.

Ile wydajemy na medale i monety numizmatyczne?

Według badania „Kolekcjonera portret własny” przeciętna kolekcja obejmująca medale i monety numizmatyczne składa się z około 50 egzemplarzy o łącznej wartości 5000 zł. To całkiem sporo jak na hobby, co dowodzi, że kolekcjonerzy numizmatów podchodzą do swoich zainteresowań poważnie. Co ciekawe, wśród właścicieli pokaźnych kolekcji, których wartość przekracza 20 tys. złotych tylko jedna czwarta (26%) traktuje swój zbiór jako inwestycję. Jeszcze bardziej podkreśla to sentymentalny i kolekcjonerski charakter zbiorów. Ponadto istnieje jeszcze jedna interesująca zależność – im kolekcja jest bardziej obszerna, tym chętniej wzbogacamy ją o kolejne egzemplarze. Można więc wywnioskować, że monety numizmatyczne to pasja, którą uwielbiamy pogłębiać.

Skarbnica Narodowa

Zobacz inne medale okolicznościowe: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe

Internet w służbie kolekcjonerów monet numizmatycznych

Dzięki internetowi kolekcjonerzy zyskują dostęp do kolejnych ciekawych egzemplarzy z całego świata. Swoje doświadczenia można wymieniać na forach internetowych i portalach społecznościowych. W ten sposób spada również ryzyko nietrafionego zakupu – autentyczność okazów można potwierdzić z pomocą poznanych przez internet specjalistów. Przede wszystkim zaś dzięki internetowi monety numizmatyczne możemy nabywać na aukcjach w sieci, nie wychodząc z domu. Nowe ulubione hobby Polaków staje się więc mniej czasochłonne, a możliwości stale się poszerzają.

Polska numizmatyka jest patriotyczna

Jakie monety numizmatyczne Polacy kolekcjonują najchętniej? Obok stosunkowo rzadko spotykanych okazów z całego świata, przede wszystkim stawiamy na numizmaty związane z naszym krajem i jego historią. Szczególną popularnością cieszą się numizmaty upamiętniające wielkich Polaków i najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju. Tego rodzaju egzemplarze posiada w swoich kolekcjach niemal trzy czwarte hobbystów. Rekordy popularności biją numizmaty związane z Janem Pawłem II, chociaż tutaj nasz kraj nie jest wyjątkiem. Polski papież był uwielbiany niemal na całym świecie.

Skarbnica Narodowa

Zobacz inne medale okolicznościowe: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe

Monety jako hobby i pamiątka dla potomnych

Jak zostało już wspomniane, Polacy przywiązują znacznie większą wagę do kolekcjonerskiej wartości monet, a nie do ich wartości rynkowej. Kolekcja monet i medali jest przede wszystkim powodem do dumy. Poza tym monety numizmatyczne to również pamiątka dla przyszłych pokoleń.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , ,