Najlepsza formacja lotnicza Bitwy o Anglię – polski Dywizjon 303 w srebrze i złocie
16 lipca 2015. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.
Słynny Dywizjon 303 był jednym z polskich dywizjonów powietrznych wchodzących w skład Królewskich Sił Powietrznych walczących w Bitwie o Anglię. Został włączony do walki 25 sierpnia 1940 roku. Podczas akcji powietrznych zestrzelił więcej samolotów nieprzyjaciela niż jakikolwiek inny dywizjon. Skarbnica Narodowa ma niezwykły zaszczyt zaprezentować ekskluzywne zestawy numizmatyczne, upamiętniające legendarną kampanię II Wojny Światowej. Bitwa o Anglię mogła zaważyć nie tylko na losach Zjednoczonego Królestwa, ale nawet całej wojny.
Walki powietrzne nad Wielką Brytanią, trwające od 8 sierpnia do 31 października 1940 roku, były pierwszymi w dziejach prowadzonymi wyłącznie przez lotnictwo. Niemcy zdawali sobie sprawę, że planowana inwazja na Wyspy Brytyjskie ma szanse powodzenia wyłącznie pod warunkiem uzyskania panowania w powietrzu. Plan niemiecki zakładał wyeliminowanie lotnictwa angielskiego poprzez zniszczenie samolotów, zbombardowanie całej infrastruktury lotniczej, a także naloty na ośrodki przemysłowe i cywilne. W Bitwie o Anglię walczyły dwa polskie dywizjony myśliwskie: 302 i 303, dwa dywizjony bombowe: 300 i 301, oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich.
Z myślą o polskich kolekcjonerach Skarbnica Narodowa udostępnia w swojej ofercie dwa wyjątkowe zestawy numizmatów. Pierwszy z nich składa się dwóch elementów poświęconych legendzie Dywizjonu 303. Oba numizmaty zostały wykonane w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, w srebrze najwyższej próby 999/1000. Dodatkowo jeden z nich platerowano 24-karatowym złotem. Ścisła światowa limitacja to tylko 303 symboliczne zestawy. Imienny i zarazem indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności, list referencyjny sygnowany przez Mennicę w Perth i Skarbnicę Narodową oraz ekskluzywne pudełko sprawiają, iż jest to wyjątkowy zestaw kolekcjonerski.
Awers monety przedstawia portret królowej Elżbiety II, nominał – 1 dolar oraz kraj emitenta, czyli Australię. Z kolei rewers ukazuje trzy myśliwce „Hawker Hurricane” podczas walk powietrznych. W jego otoku umieszczono napisy: „75. rocznica II wojny światowej” oraz „Bitwa o Anglię”.
Równie symboliczne znaczenie i wyjątkowe walory estetyczne prezentuje pozłacany 24-karatowym złotem medal. Jego awers ukazuje popiersie twórcy i pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 – Zdzisława Krasnodębskiego. W tle symbolicznie zaznaczona jest panorama Londynu z wieżą parlamentu. Widoczny samolot to myśliwiec Hawker Hurricane Mk I. Kompozycję zamyka Odznaka Dywizjonu 303 – przedstawia ona czapkę krakowską, która spina dwie srebrne skrzyżowane kosy na tle siedmiu pionowych pasów. Całość otoczona jest 13 gwiazdami pięcioramiennymi, zaś u dołu widnieje symboliczna liczba 303. Rewers medalu przedstawia Orła ze sztycy sztandaru międzywojennego pułku Wojska Polskiego na tle Krzyża Walecznych i symbolicznego przedstawienia działań wojennych.
Polscy kolekcjonerzy mogą pozyskać również 4-elementowy zestaw numizmatów poświęconych Dywizjonowi 303. Oprócz wspomnianej już monety z Perth Mint oraz pozłacanego medalu zestaw ten wzbogacają dwa dodatkowe elementy. Cała kolekcja gromadzi niezwykłe numizmaty, wszystkie wykonane w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Trzy z nich zostały wybite w czystym srebrze próby 999/1000.
Jednym z elementów jest moneta wybita przez Kanadyjską Mennicę Królewską. Jej awers przedstawia portret Jerzego VI, nominał – 20 dolarów oraz napis „Jerzy VI z bożej łaski król i cesarz Indii”. Z kolei rewers ukazuje dwa myśliwce biorące udział w podniebnej walce – pierwszy należy do sił alianckich, drugi do nieprzyjaciela. Poniżej znajdują się słynne białe klify w Dover nad Kanałem La’Manche, zaś w otoku umieszczono napisy „Bitwa o Anglię” oraz KANADA i daty emisji oraz kampanii powietrznej nad Wielką Brytanią: 1940 – 2015.
Czwarty numizmat próby 925/1000, wyemitowany został przez Brytyjską Mennicę Królewską w wersji „piedfort”, co oznacza, że jest bardziej masywny niż pozostałe – ponadto do jego produkcji użyto techniki wysokiego reliefu. Awers siedmiokątnej monety piedfort ukazuje portret królowej Elżbiety II, nominał – 50 pensów oraz rok jej emisji. W otoku znajduje się napis: ELŻBIETA II z Bożej Łaski, Obrońca Wiary oraz rok 2015. Z kolei rewers przedstawia sylwetki biegnących lotników oraz niebo zasłane myśliwcami. W centralnym miejscu znajduje się napis BITWA O ANGLIĘ, poniżej natomiast rok 1940. Ścisła światowa limitacja to tylko 203 zestawy, co sprawia, że wzrasta jego wartość kolekcjonerska.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: