Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Menora – ozdobny świecznik, symbol Izraela na emisji z 24-karatowego złota

4 czerwca 2012. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Skarbnica Narodowa ma ponownie w swojej ofercie najnowszą złotą emisję z Izraela. To już trzecia moneta bulionowa z tego kraju. Monety izraelskie bardzo często nawiązują ikonografią do przeszłości narodu i odwołują się do ponadczasowych symboli religii i kultury żydowskiej. Podobnie wygląda sprawa w odniesieniu do nowej monety tego kraju o nominale 20 szekli izraelskich.

menoralew

Tym razem na awersie została umieszczona menora na tle Knesetu, parlamentu izraelskiego. Rewers, jak w przypadku wszystkich emisji z tej serii zdobi lew z Megiddo. Pochodzi on z pieczęci, datowanej na około 800 rok p.n.e., odnalezionej podczas badań archeologicznych w Tel Megiddo, w 1904 roku. Sama pieczęć zaginęła w tajemniczych okolicznościach w Konstantynopolu. Na szczęście zdążono wykonać jej dokładną replikę.

 

Moneta została wybita w czystym złocie (próba 999,9/1000) i jest w stanie menniczym. Jej nominalna wartość to 20 nowych szekli izraelskich. Jej światowa limitacja wynosi zaledwie 3600 sztuk. Jest to zatem bardzo limitowana oferta. Skarbnica Narodowa sprzedawała dwie poprzednie bulionowe izraelskie emisje: „Mur Zachodni” oraz „Wieża Dawida”.

Tagi: , , , , ,