Jakich monet nie można przechowywać w klaserach?
10 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.
Każdy poważny kolekcjoner wie, że równie istotne jak sama kolekcja monet jest jej prawidłowe przechowywanie. Popularne klasery i albumy efektownie prezentują numizmaty, ułatwiają przeglądanie ich z obu stron oraz zabezpieczają przed zniszczeniem. Jednocześnie mogą negatywnie wpływać na wygląd, a nawet powodować nieodwracalne zmiany na niektórych okazach.
Numizmatyka to wyjątkowa pasja. Dlatego prawidłowe przechowywanie monet i medali powinno być priorytetem każdego kolekcjonera. Odpowiednio dobrany klaser, album czy kasetka ma ogromne znaczenie. Nieodpowiednio składowane numizmaty są narażone na trwałe uszkodzenia, przez co mogą wiele stracić. Rysy, zabrudzenia, przebarwienia czy inne uszkodzenia powodują utratę wartości i pogorszenie walorów estetycznych, co bywa dla kolekcjonera bardzo bolesne.
Co to jest klaser?
Klasery to specjalne albumy z plastikowymi przegrodami, podzielonymi na kilka kieszonek, w które wkłada się monety kolekcjonerskie. Oprawa klasera może być ze skóry lub materiału, a poszczególne kieszonki są zabezpieczone tak, aby okazy zostawały na swoich miejscach. Największa zaletą takiej formy przechowywania jest możliwość łatwego posegregowania monet, a następnie umieszczenia ich oddzielnie w kieszonkach. Dzięki temu numizmaty nie dotykają do siebie i nie mają styczności z naszymi dłońmi. Ponadto przegródki są przezroczyste, co sprawia że możemy dowolnie przeglądać monety z obu stron, bez konieczności wyjmowania ich na zewnątrz. Klaser, jak każde rozwiązanie, ma swoje zalety, ale także wady. Właśnie one wpływają na stan przechowywanych moment, dlatego warto je poznać i uniknąć ewentualne zniszczenia numizmatów z powodu nieprawidłowego ich przechowywania.
Klaser nie dla wszystkich monet
Poszczególne karty z kieszonkami najczęściej wykonane są z PCV, a same kieszonki nie zamykają się szczelnie. Materiały plastikowe wchodząc w reakcję z monetami mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Z czasem na monetach pojawią się plamy. Dodatkowo, jak wiadomo największym wrogiem starych okazów, szczególnie jeśli chodzi o złote monety czy srebrne medale są woda i powietrze. Niestety kieszonki są nieszczelne, przez co do środka dostaje się powietrze i numizmaty wchodząc w reakcję z tlenem i wilgocią śniedzieją. Proces tenjest szczególnie niebezpieczny dla monet i medali wykonanych ze złota, srebra i innych delikatnych tworzyw. Dlatego klaser dobrze sprawdzi się do przechowywania takich numizmatów, jak monety obiegowe czy używane. Natomiast jeśli chodzi o złote i srebrne medale jak też monety okolicznościowe z tych kruszców, szczególnie bite stemplem lustrzanym, to warto znaleźć dla nich alternatywny sposób przechowywania.
Co jeśli nie klaser?
Delikatne kruszce wymagają specjalnego traktowania. Nie powinniśmy oszczędzać na odpowiednim przechowywaniu monet i medali, jeśli chcemy na długo zachować je w jak najlepszym stanie. Alternatywą dla klaserów są palety i kasety. Profesjonalni kolekcjonerzy sięgają po nie, bo wiedzą, jak ważna jest dbałość o swoje cenne zbiory. Dodatkowo umieszczając monety i medale w paletach czy kasetach warto zamknąć je w kapslach. Dzięki temu zabezpieczymy je przed kontaktem z powietrzem, a jednocześnie zachowają one swoją wyjątkowość i efektowny wygląd.