Złota moneta „Mały Książę”
27 listopada 2015. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.
Skarbnica Narodowa przedstawia francuską złotą monetę, na której został przedstawiony jeden z najsłynniejszych bohaterów literackich – Mały Książę. Numizmaty o nominale 200 euro wybito w 2015 roku w nakładzie 1000 sztuk na cały świat. Ta piękna moneta przypadnie do gustu każdemu kolekcjonerowi numizmatyki, bez względu na wiek. Autentyczność gwarantuje oryginalny Certyfikat Mennicy Francuskiej.
Na rewers i awers monety zostały przeniesione ilustracje pochodzące z książki „Mały Książę”, wykonane przez samego autora – Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. „Mały Książę” stał się jego najbardziej znanym dziełem. Szybko rosnąca popularność książki uczyniła ją ponadczasowym klasykiem – została przełożona na ponad 270 języków i dialektów. Bohatera książki uwieczniono w ojczyźnie Saint-Exupéry’ego na banknotach pięćdziesięciofrankowych, aż do wprowadzenia euro.
Najsłynniejsze, uwielbiane przez dzieci i dorosłych całego świata, dzieło Antoine’a de Saint-Exupéry’ego powstało w czasie II wojny światowej. Lata te autor spędził w Ameryce Północnej, agitując za włączeniem się Waszyngtonu do walki z nazizmem. Był to najbardziej płodny okres w życiu francuskiego literata. Napisany odręcznie, na setkach pokreślonych, bezustannie poprawianych kartek, ozdobiony akwarelami, „Mały Książę” został opublikowany w 1943 roku. Do dziś znajdywane są fragmenty manuskryptu, a wśród nich całe rozdziały, które ostatecznie nie znalazły się w książce.
„Mały Książę” to historia zagubionego lotnika i spotkanego przez niego na Saharze tajemniczego chłopca. W opowieści można odnaleźć rozważania wykraczające poza granice literatury dziecięcej. Międzygwiezdne podróże i alegoryczne spotkania z nieznajomymi opisane są z niezwykłej perspektywy, z dziecinną ciekawością. Magiczny urok zyskują w tym utworze nawet prozaiczne czynności – w trakcie malowania Saint-Exupéry miał w zwyczaju przenosić swój fotel do kolejnych pomieszczeń podnowojorskiej rezydencji, podążając za odpowiednim oświetleniem. Zostało to odzwierciedlone w opisie rodzinnej planety Małego Księcia, tak małej, że żeby ponownie obejrzeć zachód słońca, wystarczyło przesunąć nieco krzesło. Opowieść pełna jest autobiograficznych odwołań. Badacze odczytują wątek trudnej miłości nieziemskiego chłopca do próżnej Róży jako metaforę burzliwego związku Saint-Exupéry’ego z jego żoną Consuelo, a postać Lisa związana jest ze zwierzątkiem przygarniętym przez autora podczas pracy w saharyjskich koloniach.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: