Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

W czym przechowywać monety kolekcjonerskie?

27 marca 2018. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka. Brak komentarzy.

Większość numizmatycznych kolekcji zaczyna się niewinnie od kilku egzemplarzy stanowiących na przykład podarunek od bliskiej osoby. Jeśli jednak przyszły pasjonat numizmatyki złapie bakcyla, zbiór zaczyna szybko się rozrastać. Co więcej zaczynają go zasilać coraz bardziej wartościowe egzemplarze, które należy przechowywać z należytą starannością. Wówczas z pomocą przychodzą profesjonalne rozwiązania do przechowywania numizmatów. Najbardziej powszechne to klasyczny klaser ha monety kolekcjonerskie. W zbiorze znajdują się jednak numizmaty o różnych wymiarach, dlatego elegancką prezentację kolekcji w klaserze powinny wspierać holdery na monety. Alternatywą formę archiwizacji kolekcji stanowią kapsle na monety, których wiele pomieszczą z kolei palety na monety.

Klaser na monety

Wciąż bardzo popularne rozwiązanie stanowi klaser na monety kolekcjonerskie, który dzięki formie albumu, czy też zeszytu pozwala na stosunkowo małej powierzchni zmieścić wiele egzemplarzy. W jaki sposób wybrać odpowiedni klaser? Oczywiście liczy się jego elegancja stosowna do numizmatów, które będzie mieścił, ale nie tylko. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie numizmaty planujemy w nim przechowywać. Niektóre klasery dostępne na rynku są ściśle dopasowane do popularnych kolekcji monet okolicznościowych. Z łatwością kupimy między innymi klaser na monety euro, jak również emitowane swego czasu limitowane edycje dwuzłotówek. Jeśli zaś kolekcja lub jej części składa się z wielu monet o różnych rozmiarach, warto postawić na uniwersalny klaser na monety.

album

Zobacz monety kolekcjonerskiehttps://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety

Holdery na monety

Uniwersalny klaser na monety ma jednak pewną wadę. Nawet jeśli pokrywa go eleganckie etui, jest ładnie wykończony, a numizmaty starannie opisane, monety o różnych rozmiarach będą się w nim przesuwać na wiele stron zaburzając ostateczny efekt. W tym momencie z pomocą przychodzą holdery na kolekcjonerskie monety dostosowane do klasera. Holdery na monety przypominają koperty na płyty cd z zafoliowanymi otworami. Chociaż mają identyczne rozmiary ich wnętrze dostoswane jest do numizmatów o różnej średnicy. Dzięki temu możemy następnie umieścić je w klaserze, by każda z monet znajdowała się idealne na środku kieszonki. Wspaniałe kolekcje wymagają przecież efektownej prezentacji. Dla mniej wymagających hobbystów holdery mogą stanowić zabezpieczenie monet same w sobie. Na rynku dostępne są także walizki z holderami pozwalające zaoszczędzić wiele miejsca.

Kapsle na monety

Bardziej solidne niż holdery na monety rozwiązanie stanowią kapsle na monety. Te przeźroczyste okrągłe pudełeczka również są ściśle dostosowane wymiarami do średnicy numizmatów, dlatego zyskujemy pewność, że w ich wnętrzu nie będą się one przemieszczać. Na rynku znajdziemy także kapsle na monety o większych rozmiarach i innych niż okrągłe kształty. Umożliwiają one umieszczenie we wnętrzu wkładek i opisów numizmatów. Nietypowe medale i kolekcjonerskie monety wymagają odpowiednich rozwiązań. W tym przypadku z pomocą przychodzą kapsle na monety z wkładkami przeznaczonymi da samodzielnego wycinania. To dobre rozwiązanie dla monet kanciastych.

Palety na monety

Bardzo ciekawym i eleganckim rozwiązaniem są palety na monety. Zwykle wykonuje się je z tworzywa, wewnątrz znajduje się specjalna wkładka, w której mieszczą się kieszonki na numizmaty w określonych rozmiarach. Kolekcja jest przechowywyana jeszcze bardziej starannie, gdy w kiszonkach umieszczamy kapsle – okrągłe lub większe kanciaste z opisami. Rzadziej spotkamy w paletach holdery na kolekcjonerskie monety. Chociaż jest to rozwiązanie nieco droższe z pewnością bardzo eleganckie. Jednak ten sposób przechowywania numizmatów pochłonie więcej przestrzeni niż zwykły klaser na monety lub holdery z walizką.

kasetka

Zobacz monety kolekcjonerskiehttps://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety

 

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , , , , , , , ,