Srebrny medal w kształcie granic Polski
27 października 2017. Kategoria: Srebrne medale. Brak komentarzy.
Medale w polskiej numizmatyce emitowane są m.in. w celu uczczenia ważnych momentów w historii oraz z okazji rocznic wydarzeń, które ukształtowały losy danego narodu czy społeczności. Takim numizmatem jest srebrny medal „Mapa Polski” przygotowany przez Skarbnicę Narodową dla upamiętnienia nadchodzącej rocznicy odzyskania niepodległości.
Polska numizmatyka w służbie pamięci o ważnych wydarzeniach
Numizmaty, zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj, pełniły i pełnią niezwykle ważną funkcję. Bardzo często bywają nośnikiem istotnych narodowych symboli. Ta rola była szczególnie ważna w okresie zaborów, kiedy polskie państwo zniknęło z mapy Europy, a symbole służyły zachowaniu polskiej tożsamości. Także po odzyskaniu niepodległości funkcja ta nie straciła na znaczeniu. Narodowe znaki utrwalane między innymi na numizmatach pomogły w odbudowaniu polskości i poczucia przynależności do nowo powstałego państwa. Także dziś – po prawie stu latach od tych wydarzeń – symbole uwiecznione na medalach i monetach służą kolejnym pokoleniom do przekazywania wiedzy na temat historii oraz do budowania poczucia jedności narodowej. Przepełniony takimi właśnie cechami jest srebrny medal w kształcie terytorium Polski.
Zobacz więcej srebrnych medali: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale
Czyste srebro
Srebrny medal „Mapa Polski” to najwyższej klasy dzieło numizmatyczne. Został wybity w dwóch uncjach czystego srebra próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Jego wymiary wynoszą aż 70×65 mm. Najbardziej niezwykłą cechą srebrnego medalu jest jego kształt. Dzięki intensywnej pracy ekspertów nad projektem i wykonaniem udało się stworzyć numizmat, którego kształt jest wiernym odzwierciedleniem konturu współczesnych granic Polski. Jest to piękny hołd złożony prawie stuletniej historii niepodległej Rzeczpospolitej. Dodatkowo medal przepełnia polska symbolika narodowa. Na awersie widnieje zarys orła, wprost nawiązujący do godła Rzeczypospolitej Polskiej. Obok niego znajduje się przepiękna wstęga w barwach narodowych. Intensywne biało-czerwone zabarwienie udało się uzyskać dzięki specjalistycznej technice tampondruku. Rewers srebrnego medalu zdobią słowa pierwszej zwrotki i refrenu „Mazurka Dąbrowskiego”, polskiego hymnu narodowego.
Zobacz więcej srebrnych medali: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale
Arcydzieła polskiej numizmatyki
Monety i medale upamiętniające ważne dla Polski wydarzenia i postacie są niezwykle popularne wśród kolekcjonerów. Wielu z nich przeznacza na polską numizmatykę specjalne miejsce w swoich kolekcjach. Bardzo dużą popularnością cieszą się patriotyczne monety i medale z wizerunkami bohaterów narodowych. Wśród nich warto wspomnieć chociażby o egzemplarzach z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, czy niezwykłe emisje ku czci Papieża Polaka – Jana Pawła II. Zainteresowanie kolekcjonerów budzą także współczesne emisje historycznych monet – np. replika denara Mieszka I, florena Władysława Łokietka, czy replika najdroższej polskiej monety – 100 dukatów Zygmunta III Wazy. W polskiej numizmatyce nie brakuje także upamiętnienia wydarzeń sportowych i najważniejszych narodowych dzieł sztuki. Dzięki zaawansowanym technikom menniczym możliwe jest przeniesienie na powierzchnię numizmatu arcydzieł malarstwa takich wybitnych twórców, jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Wojciech Kossak.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: