Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Srebrna moneta z masą perłową na rocznicę powstania roweru

23 maja 2017. Kategoria: Srebrne monety. Brak komentarzy.

Rower ma już 200 lat! Pierwsze wersje jednośladu napędzanego siłą mięśni powstały w Europie na początku XIX wieku. Mimo że od tamtego czasu projekty i konstrukcje roweru znacznie ewoluowały, to współczesne maszyny nadal przypominają prototyp sprzed 200 lat, a rower pozostaje pojazdem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. W Skarbnicy Narodowej znajdują się oficjalne srebrne monety z masą perłową, upamiętniające 200. rocznicę powstania pierwszego roweru.

Za pierwszą w historii wersję bicykla uchodzi pojazd skonstruowany w 1765 roku przez francuskiego arystokratę Made’a de Siveraca. Jego wynalazek nie posiadał jednak układu kierowniczego, dlatego nie można było nim sterować. Z tego względu wiele osób za pierwszy model roweru uważa urządzenie, które zaprojektował niemiecki konstruktor Karl Drais w latach 1813-1817. Nazywane było maszyną biegową, ze względu na to, że wprawiano je w ruch, odpychając się stopami od ziemi.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Pierwowzór roweru współczesnego, z oboma kołami tej samej wielkości, przekładnią łańcuchową na tylnym kole oraz kierownicą połączoną bezpośrednio z widelcem, opracował w latach 1884-1885 Brytyjczyk John Kemp Starley. Twórca maszyny nazwał ją Rover, czyli wędrowiec – dając początek polskiej nazwie pojazdu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian jednośladów, przystosowanych do różnych nawierzchni i stylów jazdy. Jednym z najpopularniejszych jest rower górski, którego wynalezienie przypisuje się kalifornijskiemu kolarzowi Garemu Fisherowi.

Pierwsze rowery w Polsce powstały w zakładzie produkcyjnym F. Zawadzkiego w 1917 roku. W następnych latach produkcją tych jednośladów zajęła się Państwowa Wytwórnia Uzbrojenia w Warszawie, dając początek rowerom „Łucznik”. Największa polska fabryka tych pojazdów powstała po II wojnie światowej w Bydgoszczy, gdzie od 1949 roku produkowane są rowery marki „Romet”.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Dla upamiętnienia 200-letniej historii roweru powstała wyjątkowa srebrna moneta z dwoma wizerunkami rowerów – historycznym oraz współczesnym. Zostały one przedstawione na drogocennej masie perłowej w dwóch kolorach, wkomponowanej w rewers monety. Awers prezentuje królową Elżbietę II z profilu. Numizmat została wybita w czystym srebrze próby 999/1000, a jej ścisła światowa limitacja wynosi zaledwie 750 egzemplarzy. Do każdej srebrnej monety dołączone jest wyjątkowe pudełko kolekcjonerskie w kształcie koła roweru oraz Certyfikat Autentyczności.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , , , ,