Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Srebrna moneta w kształcie kuli ziemskiej

19 lutego 2018. Kategoria: Srebrne monety. Brak komentarzy.

Merkury, Wenus, Ziemia, Mars – to jedyne skaliste planety w układzie słonecznym. Nasz Glob jest wśród nich wyjątkowy, ponieważ oprócz tego, że jest największą skałą w układzie słonecznym, jest jeszcze jedyną planetą, na której znajdziemy miliony najróżniejszych gatunków życia. W ofercie Skarbnicy Narodowej znajdziemy niepowtarzalną monetę w kształcie kuli ziemskiej, z geograficznie odwzorowanymi kontynentami i diamentem umieszczonym w miejscu Polski.

Jedyna taka?

Planeta, po której na co dzień stąpamy, ma kształt elipsoidy obrotowej, czyli kuli spłaszczonej na biegunach i wybrzuszonej w miejscu równika. Jeszcze przed naszą erą, wielcy uczeni i filozofowie byli zdumieni naszą planetą i zastanawiali się nad jej ogromem i złożonością. Wiedzieli także, jaki może mieć kształt. Jednym z nich był Eratostenes, któremu udało się oszacować obwód Ziemi. W dniu przesilenia letniego dokonał pomiaru długości cieni rzucanych w samo południe w dwóch punktach – Syene (dzisiejszy Asuan, Egipcie) i Aleksandrii. W pierwszym miejscu Słońce było w zenicie, co spowodowało, że promień słoneczny padał idealnie pod kątem prostym. W tym samym czasie w Aleksandrii cień padał pod kątem 7,2 stopnia, co po wyliczeniu okazało się 1/50 częścią całego kąta. Odległość między Aleksandrią a Syene wynosiła około 5000 stadionów (800 km), o czym Eratostenes wiedział od podróżników. Z zebranych danych wywnioskował, że skoro te dwa punkty oddziela w rzeczywistości 800 kilometrów, a kąt padania promieni słonecznych różni się o 2%, to całkowity obwód Ziemi będzie pięćdziesiąt razy większy, czyli będzie wynosił około 40 000 km. Wniosek ten był bardzo bliski prawdy – dzisiaj wiemy, że obwód Ziemi to 40 041 km.

Golden Globe (002)

 

Więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Globus – z łaciny znaczy kula

Stara anegdota głosi, że jedynym dowodem na kulistość Ziemi miałby być globus. Obecnie najstarszym zachowanym modelem Ziemi, jest pochodzący z 1492 roku globus Martina Behaima. Natomiast najstarszym pochodzącym z Polski jest Globus Jagielloński powstały w 1508 roku. Jest to jeden z pierwszych modeli, na których została umieszczona Ameryka. Warto też wspomnieć o skonstruowanym w 1964 roku, największym na świecie globusie, który liczy sobie 43 metry wysokości i 37 metrów średnicy. Znajduje się w Nowym Jorku w parku Flushing Meadows i nosi nazwę Unisphere.

Golden Globe_Efigy (002)

 

Więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Srebrna moneta – platerowana złotem Ziemia

Ta unikatowa srebrna moneta została wykonana ze srebra próby 925/1000 i uszlachetniona 24-karatowym złotem. Numizmat ma oryginalny kształt kuli ziemskiej, a wszystkie kontynenty zostały idealnie odwzorowane i przeniesione na jej powierzchnię. Ta dwuuncjowa, srebrna moneta została wybita w zaledwie 400 egzemplarzach, a jedynie 40 z nich ma umieszczony diament w miejscu, gdzie znajduje się Polska.

Numizmat jest sprzedawany wraz ze specjalnie zaprojektowanym pudełkiem kolekcjonerskim, w kształcie kuli, które idealnie eksponuje unikat, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo. Gwarancją tej srebrnej monety jest, dołączany do każdego egzemplarzu, certyfikat autentyczności.

Golden Globe_1 (002)

 

Więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , ,