Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Orzeł czy reszka?

20 czerwca 2013. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Co ma wspólnego ornitologia i numizmatyka? Wbrew pozorom bardzo dużo. Ileż to razy w życiu musieliśmy odpowiadać na pytanie: orzeł czy reszka? I tak jak to często bywa – nie zawsze musi to być „orzeł”.

Ciężko byłoby wymienić wszystkie gatunki ptaków, których wizerunki zostały umieszczone na monetach. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym.

Jednym z nich jest papużka falista ukazana na monecie wybitej przez Mennicę Australii.

http://skarbnicanarodowa.pl/oferta-specjalna/papuzka-falista-srebrna-moneta

Papużka falista zamieszkuje przede wszystkim południowe rejony Antypodów, zaś w innych krajach hodowana jest jako ptak ozdobny. Po raz pierwszy zawitała do Europy w 1840 roku za sprawą słynnego ornitologa Johna Goulda. Dzięki swoim niecodziennym cechom – łatwo się oswajały i potrafiły naśladować ludzki głos – szybko stały się bardzo popularne w całej Europie. O mały włos, nie okazało się to ich zgubą – szeroko-zakrojony eksport zagroził wyginięciem gatunku w środowisku naturalnym. Ostatecznie zakazano ich wywozu z Australii.

Warto zwrócić uwagę również na monetę z czystego srebra, przedstawiająca niezwykle rzadką żałobnicę rudosterną (Calyptorhynchus banksii), znaną także jako czarna kakadu Banksa. Podobnie jak papużka falista, ptak ten występuje w naturze tylko w Australii.

http://skarbnicanarodowa.pl/oferta-specjalna/czarna-kakadu-banksa

Po raz pierwszy kakadu Banksa została opisana w 1790 roku przez ornitologa Johna Lathama, który nadał jej taką nazwę na cześć słynnego angielskiego botanika Josepha Banksa, biorącego udział w historycznej wyprawie Jamesa Cooka.
Numizmatyka nie zapomniała również o tzw. rajskich ptakach. Mianem tym opisuje się grupę kilkunastu gatunków ptaków zamieszkujących tereny Nowej Gwinei i okolicznych wysp. Szczególną cechą wyróżniającą te zwierzęta jest wielokolorowe i fantazyjne upierzenie samców.

http://skarbnicanarodowa.pl/oferta-specjalna/rajski-ptak-na-zlotej-monecie

Równie fantazyjnie na monetach prezentują się pawie. Wystarczy spojrzeć na jednouncjową monetę, wyemitowaną dla upamiętnienia XVII-wiecznej jednostki monetarnej znajdującej się w użyciu na terenach podległych Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Na jej rewersie przedstawiono narodowy symbol Indii – pawia – a specjalna technika bicia pozwoliła uzyskać unikalny efekt, który sprawia, że główny relief wydaje się być pokryty szronem.

http://skarbnicanarodowa.pl/oferta-specjalna/symbol-narodowy-indii-na-srebrnej-monecie

Tagi: , , ,