Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Dlaczego warto pozyskiwać monety związane z ważnymi wydarzeniami sportowymi?

30 grudnia 2018. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka. Brak komentarzy.

Sport budzi emocje. Najważniejsze eventy sportowe – zwłaszcza te, które kończą się zwycięstwem „naszych” pozostają w pamięci na długo. Dlatego warto je upamiętnić w wyjątkowy sposób. Metodę na to znalazła numizmatyka. Na rynku z wyjątkowych okazji pojawiają się rozmaite monety kolekcjonerskie inspirowane właśnie wydarzeniami sportowymi. Zobacz, dlaczego warto je pozyskiwać.

Stylowe srebrne monety czy złote medale inspirowane sportem to wyjątkowe numizmaty kolekcjonerskie. Interesują się nimi nie tylko osoby, w których życiu numizmatyka jest największą pasją. Po te wzory sięgają również fani sportu. Sprawdź, dlaczego.

Niezwykła wartość estetyczna

Kolekcjonerskie, sportowe srebrne medale czy monety powstają wyłącznie w najlepszych mennicach. Jednym z bardziej cenionych dostawców jest przed wszystkim Skarbnica Narodowa. A to dobra wiadomość dla miłośników sztuki menniczej z najwyższej półki. Zarówno złote monety, jak i medale powstają w takich miejscach z dbałością o każdy detal – od projektu aż po wykonanie.

Troska o estetykę i unikatowy design rozpoczyna się już na etapie projektowym. Za kreatywną stronę sportowych medali i monet odpowiadają wyłącznie doświadczeni artyści, dla których projektowanie numizmatów jest prawdziwą pasją. To dzięki ich wyobraźni mogły powstać np. niezwykłe projekty uwieczniające sukces polskiej drużyny piłkarskiej na Mistrzostwach Euro 2016 czy upamiętniający wybitnego trenera kadry futbolowej – Kazimierza Górskiego.

Drugim elementem, który wpływa na ostateczną wartość artystyczną numizmatów, jest metoda ich produkcji. Najczęściej są wybijane stemplem lustrzanym, co gwarantuje perfekcyjne odbicie każdej kopii.

Unikalne kolekcje

Monety okolicznościowe, które upamiętniają wydarzenia sportowe, powstają najczęściej w krótkich, limitowanych seriach. Produkcja każdej z nich jest jednorazowym ewenementem. A to oznacza, że zdobycie ekskluzywnego egzemplarza jest nie lada osiągnięciem. Miłośnik numizmatyki może się czuć dumny z takiego uzupełnienia kolekcji. Zyskuje bowiem wartościowy element, który również po latach będzie przywoływał wyjątkowe wspomnienia.

Najlepsza jakość mennicza

Okolicznościowe monety inspirowane światem sportu, z uwagi na swoją unikalność, powstają najczęściej ze szlachetnych metali. Może to być czyste złoto, jak również srebro – nierzadko platerowane złotem. Wykorzystanie tych kruszców gwarantuje wyjątkową trwałość numizmatów. Odpowiednio pielęgnowane i przechowywane, zachowają nieskazitelny wygląd przed lata, a nawet wieki. Będzie je można przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Wspomnienia utrwalone na wieki

Numizmatyka polska zna wiele przypadków, w której powstawały okolicznościowe monety i medale sportowe. Warto jednak pamiętać, że są one projektowane i wykonywane tylko na wyjątkowe okazje – te, które zasługują na utrwalenie i zapamiętanie. Kupując numizmaty o charakterze sportowym, sprawiasz, że nasze sukcesy (i nie tylko) pozostaną w świadomości przyszłych pokoleń.

Jeśli chcesz kupić numizmaty z motywami sportowymi, zamów je bezpośrednio u emitenta albo autoryzowanego dystrybutora. Tak zyskasz pewność ich autentyczności.