Hologramowy liść klonowy na srebrnej monecie
14 lipca 2015. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli narodowych – liść klonowy – został przedstawiony na srebrnej monecie z hologramem. Z myślą o polskich kolekcjonerach Skarbnica Narodowa udostępnia kanadyjski numizmat w najnowszej ofercie. Światowa limitacja numizmatu to zaledwie 1500 sztuk.
Numizmat został wykonany w najwyższej jakości menniczej, ze srebra próby 999/1000. W centralnej części rewersu znajdują się dwa hologramowe liście klonowe, które podczas poruszania monetą, odbijają światło słoneczne i mienią się bogatą gamą barw. Wokół motywu widnieją takie elementy jak: nazwa emitenta, rok emisji, nominał, ornamenty z liści klonowych oraz inicjały projektanta motywu – Michelle Grant. Z kolei awers zdobi wizerunek królowej Elżbiety i towarzyszący mu napis w otoku: Elizabeth II D.G. REGINA, co w tłumaczeniu oznacza: Elżbieta II, Z Bożej Łaski Królowa.
Zyskując w 1931 roku niepodległość od Zjednoczonego Królestwa, Kanada zdecydowała się nadal używać brytyjskiej flagi, zwanej Union Jack. Owo symboliczne podtrzymanie kolonialnych więzów spotkało się jednak z oporem ruchów liberalnych, dążących do pokreślenia niezależności już od czasu powstania kanadyjskiego rządu w 1867 roku. Spór ten przez blisko stulecie dzielił zwolenników tradycji angielskiej, francuskiej i kanadyjskiej.
Potrzeba identyfikacji narodowej sięgała znacznie głębiej – odczuwali ją już jedni z pierwszych Europejczyków w tym rejonie: francuscy osadnicy znad rzeki Św. Wawrzyńca. W początkach XVIII w. za swój znak obrali liść klonowy – drzewo to stanowiło główny, obok brzozy, składnik tamtejszych lasów. W XIX w. symbol ten zakorzenił się dostatecznie głęboko, by pojawiać się w pieśniach patriotycznych. Do 1901 roku zdobił też wszystkie kanadyjskie monety. W 1868 roku gałązka z trzema charakterystycznymi liśćmi weszła w skład godła prowincji Quebec i sąsiedniego Ontario, a stamtąd trafiła na Czerwoną Banderę – nieoficjalną kanadyjską flagę powstałą na bazie sztandaru brytyjskiej marynarki handlowej.
Klon miał ogromne znaczenie zarówno dla rdzennych, jak i dla późniejszych mieszkańców Kanady. Indianie odkryli, że pień tego drzewa po nacięciu wydziela słodki sok. Po jego zagęszczeniu powstawał syrop, który stanowił produkt bardzo bogaty w węglowodany oraz sole mineralne.
Obecnie Kanada należy do Wspólnoty Narodów i uznaje królową jako władcę. Dlatego też, mimo niezależnej polityki monetarnej, jej wizerunek znajduje się na monetach tego państwa. Popiersie królowej Elżbiety II ulegało niewielkim zmianom. Pierwsze wyobrażenie stworzył w 1979 roku brytyjski artysta Arnold Machin. Był on także projektantem popiersia królowej na brytyjskich znaczkach. Co ciekawe, wizerunek ten to najczęściej reprodukowane dzieło sztuki – szacuje się, że powielono go ok. 320 miliardów razy.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: