Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Czy kolekcjonowanie monet i medali to ekskluzywne hobby?

21 sierpnia 2017. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Można śmiało stwierdzić, że numizmatyka przeżywa w Polsce swój renesans. O ile wielopokoleniowe bogate kolekcje nie są udziałem znacznej części społeczeństwa, wielu rodaków kolekcjonuje swoje zbiory od kilku lat, co jest też dobrą prognozą na przyszłość dla polskiej numizmatyki. Czy kolekcjonerskie monety są drogie na tyle, że pozwolić sobie na nie mogą tylko nieliczni? Niekoniecznie.

Ile kosztują kolekcjonerskie monety?

Numizmat numizmatowi nierówny, dlatego nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak drogie są monety kolekcjonerskie. Niektóre z nich wystawione na sprzedaż biją rekordy cenowe. W tym miejscu wypada wspomnieć choćby o niemal legendarnym egzemplarzu Flowing Hair Liberty, czyli pierwszego dolara Stanów Zjednoczonych, który w 2013 osiągnął sumę 10 mln dolarów. Można więc żartobliwie stwierdzić, że wartość monety przewyższyła jej nominał 10 milionów razy.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Aukcje, na których monety kolekcjonerskie osiągają nie tak zawrotne sumy, zdarzają się także w przypadku polskich numizmatów. Choćby w 2010 roku srebrny talar Stanisława Augusta pochodzący z 1766 roku został wylicytowany za 530 tys. zł, a srebrna plakieta z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego wyemitowana „zaledwie” w roku 1938 kosztowała nabywcę 25 tys. zł. Jednak wbrew pozorom numizmatyka nie stanowi jedynie ekskluzywnego hobby dla najbogatszych.

Kolekcjonerskie monety, czyli hobby dla każdego

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej złotych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Niedawne badanie „Kolekcjonera portret własny” wykazuje, że przeciętny polski pasjonat numizmatyki szacuje wartość swojej kolekcji jako niewielką. Blisko połowa (47%) respondentów szacuje wartość kolekcji swoich numizmatów wynosi nie więcej niż 5 000 zł. Z wyników płynie prosty wniosek – Polaków niekoniecznie interesują zbiory wysokiej wartości. Aż 61% osób biorących udział w badaniu zadeklarowała, że ich zbiory mają bowiem charakter wyłącznie hobbystyczny. Polacy zdecydowanie większą uwagę przywiązują do samej pasji niż jej materialnego wymiaru.

Numizmatyka po polsku

Skarbnica Narodowa

Zobacz inne polskie monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka

Kolekcjonerskie monety i medale, które upodobali sobie Polacy to głównie te, które upamiętniają najważniejsze wydarzenia, a także postaci z historii naszego kraju i świata. Przykładem jest choćby ukochany przez Polaków Jan Paweł II, którego wizerunek zdobi wiele numizmatów o wartości przede wszystkim sentymentalnej. Nawet przy ograniczonym budżecie da się nabyć interesujące kolekcjonerskie monety. W ramach rozwoju w przyszłości może przyjdzie czas na zakup egzemplarzy o wyższej wartości. Radość można jednak czerpać również z tańszych okolicznościowych numizmatów.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , ,