Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Gdzie szukać informacji o aukcjach, na których będą licytowane numizmaty?

16 lutego 2019. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Najcenniejsze numizmaty to te, które są unikatowe. Im rzadziej w na aukcjach pojawiają się np. srebrne monety czy złote medale, tym wyższa jest ich wartość dla kolekcjonerów. Jeśli i Twoją pasją jest numizmatyka i chcesz wejść w posiadanie kolejnego wyjątkowego okazu, śledź uważnie aukcje oraz licytacje. Zobacz, gdzie szukać informacji na ten temat.

Aukcje numizmatyczne to doskonała szansa na kupno wyjątkowych monet oraz medali. Te organizowane oficjalnie, przez specjalistów, dają gwarancję, że nabywasz oryginalne artefakty z legalnego źródła.

Licytacje numizmatów odbywają się obecnie zarówno „tradycyjnie”, a więc w różnego rodzaju domach aukcyjnych, jak i – coraz częściej – online. To oznacza, że możesz w nich uczestniczyć nawet, jeśli fizycznie nie możesz pojawić się w miejscu, gdzie został wystawiony artefakt. Musisz tylko wiedzieć, kiedy włączyć się do gry. Informacji na temat zbliżających się aukcji, na których wystawione zostaną np. ciekawe monety kolekcjonerskie czy srebrne medale, możesz poszukiwać w wielu miejscach. Oto te najistotniejsze.

Prasa i inne wydawnictwa branżowe

Dla osób, których pasją jest zagraniczna oraz polska numizmatyka, istotnym źródłem informacji jest prasa branżowa. Czasopism poświęconych szeroko pojętemu zbieraniu monet jest kilka – z „Biuletynem Numizmatycznym” wydawanym przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne na czele. W periodykach tego typu również znajdziesz informacje o zbliżających się ciekawych aukcjach oraz innych eventach. Pamiętaj, że ciekawe monety czy złote medale i inne numizmaty możesz kupić także w ich trakcie.

Strony internetowe domów aukcyjnych

Największe domy aukcyjne regularnie aktualizują dane o zbliżających się licytacjach. W informacjach, które znajdują się w ich serwisach online, szybko odszukasz opisy dotyczące numizmatów wystawianych na sprzedaż. Znajdziesz tam również dane związane z aukcjami online – do nich często możesz dołączyć przez dłuższy czas, zyskując szansę na wejście w posiadanie wymarzonego numizmatu.

Internetowe fora numizmatyczne

Fani numizmatyki prowadzą w internecie żywą dyskusję dotyczącą swojej pasji. Zarejestruj się więc na jednym z forów poświęconych tej dziedzinie. Tam z pewnością znajdziesz niejeden wątek dotyczący ciekawych licytacji, które już trwają lub odbędą się za jakiś czas.

Spotkania z innymi kolekcjonerami

Wiele informacji o licytacjach i aukcjach dociera do numizmatyków „pocztą pantoflową”, a więc podczas spotkań z innymi kolekcjonerami. Jeśli jesteś członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego lub uczestniczysz w spotkaniach grupy pasjonatów historii monet, również masz szansę na otrzymanie informacji o tym, co już niedługo zostanie wystawione na sprzedaż.

Pamiętaj, że w aukcjach możesz uczestniczyć nie tylko jako kupujący. Jeśli chcesz pozbyć się części swoich zbiorów – również masz szansę to zrobić na drodze licytacji. Najłatwiej będzie, jeśli skontaktujesz się z domem aukcyjnym, w którym Twoja moneta czy medal zostaną wycenione, a następnie zaoferowane do sprzedaży.