Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Dublon Brashera SPRZEDANY ZA 7.4 MLN DOLARÓW

14 grudnia 2011. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Niezmiernie rzadka złota moneta dublon Brashera z 1787 roku została sprzedana za 7,4 mln dolarów. Tym samym dołączyła do grona najdroższych i najbardziej pożądanych monet na świecie. Nie udało się jednak przebić wyniku sprzedaży monety Double Eagle z 1933 r., która osiągnęła na aukcji w 2002 r. cenę 7,6 mln dolarów i pozostaje dalej najdroższą złotą monetą.

Blanchard and Co., jeden największych i najbardziej szanowanych sprzedawców rzadkich monet i metali szlachetnych w Stanach Zjednoczonych, ogłosił sprzedaż unikatowego dublonu Brasheraz 1787 roku. Moneta została zakupiona przez firmę inwestująca na Wall Street. Tożsamość sprzedającego i kupującego nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Twórcą monet dublon Brashera był Ephraim Brasher, złotnik i sąsiad George Washingtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Monety wzorowane były na hiszpańskich złotych dublonach i zawierają dokładnie 26,66 grama złota. W latach produkcji warte były zaledwie 15 dolarów. Dzisiaj cena rynkowa samego kruszcu wyniosłaby prawie 1500 dolarów za sztukę.

W dalszym ciągu najdroższą złotą monetą sprzedaną na aukcji jest Double Eagle z 1933 roku. W 2002 r. moneta ta została kupiona przez anonimowego nabywcę za sumę 7,6 mln dolarów.

Skarbnica Narodowa ma w swojej ofercie medal, będący kopią dublonu Brashera. Jest on elementem kolekcji „Legendarne Monety Świata”. Dzięki międzynarodowej współpracy ze sztabem ekspertów numizmatyki zostały wybite najcenniejsze monety świata w formie ekskluzywnych, nowych replik. Dotychczas, ze względu na cenę, monety te nie były dostępne dla większości kolekcjonerów.

Tagi: , , , , ,