Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Złoty Orzeł – krótka historia legendarnej monety

11 marca 2011. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Po raz pierwszy “Złoty Orzeł” został wyemitowany w 1986 roku. Podstawę prawną do emisji monety stanowiła ustawa „Gold Bullion Coin” z 1985 roku. Zgodnie z prawem złoto użyte do wybicia monet musi pochodzić ze źródeł w Stanach Zjednoczonych. Od pierwszej emisji, monety stały się jednymi z najbardziej poszukiwanych i pożądanych. Emitentem jest Rezerwa Federalna USA.

Rząd Stanów Zjednoczonych gwarantuje wagę oraz zawartość kruszcu każdej monety. W celu uzyskania większej wytrzymałości i trwałości emisja jest wybijana ze stopu zawierającego 91,67% złota, 3% srebra oraz 5,33% miedzi. Oznacza to próbę 22-karaty, wzorowaną na standardzie wyznaczonym w XIX wieku przez angielskie monety.

Awers każdego z nominałów przedstawia Boginię Wolności. Jest on inspirowany jedną z najsłynniejszych monet amerykańskich – złotą dwudziestodolarówką emitowaną w latach 1907-1933. Jej autorem był światowej sławy rzeźbiarz Augustus Saint-Gaudens.

Rewers zaprojektowała słynna rzeźbiarka Miley Busiek. Przedstawia on orła bielika lecącego nad gniazdem. Jest symbolem tradycji i poczucia jedności. Bielik jest jednym z potężniejszych ptaków świata i symbolem narodowym Stanów Zjednoczonych.

O ofercie Skrabnicy Narodowej znajduje się najbardziej poszukiwana srebrna moneta inwetsycyjna świata Srebrny Orzeł.

Tagi: , , , , ,