Puma – platynowa moneta 2011 roku prosto z Kanady
17 listopada 2011. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.
W ofercie Skarbnicy Narodowej pojawiła się nowa, platynowa moneta przedstawiająca pumę. Zwierze to występuje na półkuli zachodniej od kanadyjskiej prowincji Jukon na północy, aż po Patagonię na południu. Kanadyjska Mennica Królewska postanowiła poświęcić temu zwierzęciu swoją jedyną platynową emisję w 2011 roku.
Emisja „Puma” została wybita z platyny (próba 999,5/1000) w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Jej nominał to 300 dolarów kanadyjskich.
Monety wybite z platyny cieszą się ogromnym powodzeniem. Ich wyjątkowa wartość wynika ze starannego wykonania, ścisłej kontroli całego procesu produkcyjnego, piękna przedstawień awersów i rewersów. Największy jednak wpływ ma na to rzadkość występowania w przyrodzie, kruszcu, z którego są wykonane, oraz jego właściwości fizykochemiczne.
Platyna jest metalem cięższym, twardszym i cenniejszym niż złoto. Świat starożytny używał jej w formie stopu, jednak w późniejszych wiekach przestano ją wykorzystywać. Znano ją w Ameryce prekolumbijskiej i stamtąd ok. 1750 r., za pośrednictwem Hiszpanów, dotarła do Europy. Uważano ją za odmianę srebra, stąd jej nazwa pochodzi od hiszpańskiego „platina”, oznaczającego sreberko, małe srebro.
W przyrodzie platyna występuje jako stop z rutenem, rodem, palladem, osmem i irydem. Duże złoża tego metalu znajdują się w RPA, Rosji, Kanadzie, Kolumbii i USA. Oblicza się, że aby uzyskać 1 kg platyny, trzeba wydobyć 150 ton rudy z głębokości dochodzącej do 1000 metrów. Największe samorodki platyny ważyły ok. 9,5 kg.
Limtacja monety jest wyjątkowo niska i wynosi zaledwie 200 sztuk. Co niewątpliwie wpłynie na zainteresowanie emisją.
Skarbnica Narodowa po raz pierwszy oferuje platynową emisję wybitą przez Kanadyjską Mennicę Królewską. Każda emisja z tego kraju jest gwarancją bardzo dobrej jakości wykonania oraz pięknem motywów. Kanadyjskie monety mają szerokie grono kolekcjonerów wśród Klientów Skarbnicy Narodowej.