Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Polska największym producentem srebra w Europie

18 lipca 2012. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

W 2011 roku produkcja srebra na całym globie wyniosła blisko 24 tysiące ton i był to kolejny rok z rzędu, kiedy zwiększono jego wydobycie. W pierwszej piątce producentów tego kruszcu znajdują się: Meksyk, Peru, Chiny, Australia oraz Chile. Polska uplasowała się na szóstej pozycji i jest największym producentem srebra w Europie, wyprzedzając Rosję i Szwecję.

Srebro, obok złota i platyny, należy do jednych z najbardziej pożądanych kruszców na świecie. Znane było już od czasów starożytnych. Najstarsze ślady występowania srebra odkryto w Egipcie i Mezopotamii. Było wykorzystywane do produkcji monet już połowie VII w. p.n.e. w Lidii.  W średniowieczu srebro stanowiło podstawowy kruszec, z jakiego korzystały mennice. Słowo „srebro” i „pieniądze” są synonimami w przynajmniej 14 językach.

Srebrne monety kolekcjonerskie bite są z kruszcu wysokiej próby, często nawet z czystego srebra. Ich emisja zawsze jest limitowana. Zakup srebrnych monet jest jedną z metod alternatywnego inwestowania. Należy pamiętać także, że nie ma prostego przełożenia cen srebra na światowych rynkach na ceny monet kolekcjonerskich. Kruszec pozostaje zaledwie jednym z czynników wpływających na cenę i nie jest to czynnik decydujący.

W Skarbnicy Narodowej można znaleźć ofertę takich kolekcji srebrnych monet jak: „Amerykańskie Srebrne Dolary”, „Londyn 2012 – Oficjalna Kolekcja Olimpijska” czy „Oficjalne Srebrne Monety Pamiątkowe Watykanu”.

Tagi: ,