Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Archiwum kategorii 'Polska numizmatyka'

Polskie monety sprzed II wojny światowej – czy warto je zbierać?

9 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka. Brak komentarzy.

Polska numizmatyka obejmuje kolekcje monet o bardzo dużej wartości historycznej. Jednym z większych jej działów są monety sprzed II wojny światowej. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów głównie dlatego, że są łatwo dostępne, często w przystępnych cenach. Wartością samą w sobie jest jednak przede wszystkim to, że wiążą się z historią Polski.

Monety kolekcjonerskie z okresu międzywojennego chętnie znajdują nowych właścicieli. Nie ma ich zbyt wiele, jednak często zachowane są w dobrym stanie. Najwięcej znajdziemy ich na giełdach, bazarach czy targach staroci. Wśród nich występują okazy rzadkie, które zdobyć jest znacznie trudniej, ale jednak przeważają zniszczone monety i banknoty obiegowe, niemal bezwartościowe.

 

Wartość monet sprzed II wojny światowej

Każda z kolekcji niesie ze sobą wyjątkową i unikatową wartość. W zależności od tego na jakie złote lub srebrne monety decyduje się kolekcjoner: z motywem roślinnym, zwierzęcym, historyczne czy okazjonalne, zbiór stanowi ważną pamiątkę lub wiąże się z osobistymi emocjami. Jeśli chodzi o złote monety, ale też złote medale z czasów II Rzeczpospolitej, w grę wchodzi piękna historia, o której nie można zapominać. W związku z tym, monety z tego okresu mają przede wszystkim wartość sentymentalną, głównie dla samego kolekcjonera. Z uwagi na fakt, że w okresie międzywojennym w Polsce funkcjonowała najpierw marka polska, a następnie w styczniu 1924 r. rząd wydał rozporządzenie o wprowadzeniu nowego środka pieniężnego – złotego, zbieranie numizmatów z tego okresu może okazać się wyjątkowym doświadczeniem i sentymentalną podróżą w głąb historii. Polscy kolekcjonerzy to osoby zazwyczaj zainteresowane historią, emocjonalnie podchodzące do dawnych wydarzeń. Dla nich kolekcja monet z czasu przed II wojną światową to nie tylko hobby. To pamiątka, zapis dziejów.

 

Monety obiegowe  po wprowadzeniu złotego

Wraz z wprowadzeniem złotego do obiegu weszły nowe monety.. Większość wykonana została ze srebra, ale z tego okresu znajdziemy także bilon ze złota, niklu, mosiądzu i brązu.. Spośród monet o wyższych nominałach, warto wymienić 1 złoty początkowo (w 1924 i 1925 bity ze srebra). Cztery rodzaje monet o nominale 2 zł z różnymi motywami na awersie (żniwiarka, żaglowiec, Polonia oraz Józef Piłsudski). Jeszcze więcej bo aż sześć rodzajów wyemitowano monet 5-złotowych. Spośród monet o najwyższych nominałach aż dwie wykonano ze złota. Było to 10 złotych i 20 złotych – obie z wizerunkiem Bolesława Chrobrego na awersie. Ciekawa jest emisja z 1930 roku z okazji   setnej rocznicy powstania listopadowego wybito wówczas srebrną monetę o nominale 5 złotych, która przedstawiała sztandar. Osoba, której uda się zgromadzić całą kolekcję monet II Rzeczpospolitej otrzyma wspaniały przekrój kilkunastu przedwojennych lat. Zbiór mogą uzupełnić złote lub srebrne medale z tego okresu, jako zapis historii i sentymentalna podróż do przeszłości. Polskie monety sprzed II wojny światowej poza pojedynczymi wyjątkami nie mają na chwilę obecną zbyt wysokiej wartości rynkowej, jednak ich wartość historyczna jest niepodważalna i znaczy więcej niż tysiące złotych. Szczególnie dla polskich kolekcjonerów, kolekcja polskich monet będzie zawsze warta uwagi.

Dzieło Jana Matejki na srebrnym medalu!

3 października 2018. Kategoria: Polska numizmatyka, Srebrne medale. Brak komentarzy.

Sztuka często upamiętnia ważne wydarzenia historyczne. Tyczy się to niemal wszystkich dziedzin sztuki, między innymi malarstwa i numizmatyki.  Jednym z najnowszych przykładów tego trendu jest obraz Jana Matejki Polonia – Rok 1863, który został w uwieczniony na posrebrzanych medalach wyemitowanych niedawno przez Skarbnicę Narodową.

Numizmatyka i malarstwo – wspólnota pasji

Co łączy numizmatykę z malarstwem? Między innymi wspomniana już historia. Numizmatyczne okazy, takie jak złote i srebrne monety oraz inne monety kolekcjonerskie z dawnych epok, stanowią świadectwo historii, podobnie zresztą jak malarstwo, z którego możemy wiele się dowiedzieć o przeszłości. Monety numizmatyczne i obrazy często upamiętniają ważne wydarzenia i postacie z historii polski i świata.

Bardzo podobny jest również mechanizm, którym kierują się miłośnicy malarstwa i numizmatyki, którzy pragną gromadzić w swoich kolekcjach wspaniałe egzemplarze, niekoniecznie zaważając na ich wartość rynkową, a przede wszystkim dla samego zachwytu i wartości kolekcjonerskiej, która bywa bezcenna. Nierzadko obie dzienny sztuki przenikają się nawzajem, jak choćby w przypadku XVII-wiecznego obrazu flamandzkiego malarza Davida Treniersa II, który na swoim dziele namalował kupców przeliczających używane wówczas w handlu srebrne i złote monety. Częściej jednak obie dziedziny łączą się w przeciwny sposób – srebrne lub złote medale upamiętniają znamienite dzieła sztuki.

Polonia – Rok 1863

Jednym z obrazów, który doczekał się takiego upamiętnienia na numizmacie jest „Polonia – Rok 1863”, namalowany przez Jana Matejkę. Dzieło ma głęboką i ważną dla Polaków symbolikę. Przedstawia postać ubranej w czarną suknię kobiety, która układa ręce gotowe do zakucia w kajdany. Postać stanowi oczywiście personifikację Rzeczypospolitej zniewolonej przez silnego sąsiada ze wschodu, a tłem do jego powstania były wydarzenia związane z surowym tłumieniem powstania styczniowego. Szczególnie pasjonaci historii wysoko cenią właśnie to dzieło mistrza, doskonale wpisujące się w polską martyrologię, a jednocześnie symbolizujące, podobnie jak postawnie styczniowe z dzisiejszej perspektywy brak zgody na niewolę.

Srebrne medale z dziełem Jana Matejki

Obraz, znany także jako „Zakuwana Polska”, doczekał się upamiętnienia w postaci uszlachetnionego czystym srebrem medalu wyemitowanego przez Skarbnicę Narodową. Na awersie znajdziemy jego reprodukcję z nazwiskiem Jana Matejki. Osobną i piękną symbolikę spotkamy natomiast na rewersie tego wyjątkowego numizmatu. Prezentuje on optymistycznie zakończenie naszej martyrologii w postaci kompozycji granic Polski z 1918 roku i współczesnych oraz polskiego godła. Medal został wyemitowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, co nadaje mu jeszcze bardziej znamienitej symboliki i wartości kolekcjonerskiej. Może stać się świetną pamiątką rodzinną, a przecież numizmatyka, podobnie jak historia i malarstwo pasja przekazywana kolejnym pokoleniom.

Światowa premiera w Skarbnicy Narodowej – po raz pierwszy w historii zegarek z polską monetą w tarczy

5 października 2016. Kategoria: Polska numizmatyka. Brak komentarzy.

Z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Skarbnica Narodowa przygotowała unikatowe dzieło. Po raz pierwszy w historii polska moneta będzie zdobiła tarczę kolekcjonerskiego zegarka tworząc niepowtarzalne połączenie dwóch sztuk: jubilerskiej i numizmatycznej.

(więcej…)