Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Czym jest numizmatyka? Poznaj definicję i zakres badań

18 maja 2017. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Odpowiedź na pytanie czym jest numizmatyka nie jest jednoznaczna. Dla wielu kolekcjonerów monet i medali okolicznościowych pojęcie to oznacza pasję, często pielęgnowaną w rodzinie przez wiele pokoleń. Tak również kojarzy się numizmatyka osobom, które na co dzień się nią nie interesują. Jednak początki numizmatyki, które datuje się na XIV wiek i jej rozkwit w okresie renesansu poza kolekcjonerskim, miały charakter naukowy. Współcześnie wśród wszystkich nauk pomocniczych historii jedną z najważniejszych ról ogrywa właśnie numizmatyka. Monety należą wszak do najtrwalszych i najbardziej interesujących świadectw historii, które łączą nas z dziedzictwem przeszłości. Skarbnica Narodowa jest instytucją, która stawia sobie za cel popularyzację numizmatyki zarówno ze względu na jej wartość historyczną, jak i kolekcjonerską.

Numizmatyka – monety i banknoty w służbie nauki

Chociaż pochodzenie słowa „numizmatyka” do dzisiaj nie zostało jednoznacznie stwierdzone (w grę wchodzi łacina lub greka), nie umniejsza to w żaden sposób jej znaczenia dla badania historii. Wedle definicji numizmatyką nazywamy naukę, która zajmuje się klasyfikowaniem i badaniem monet, banknotów i pozostałych znaków pieniężnych szczególnie pod względem historycznym. Do tak sformułowanej definicji warto dodać jeszcze badanie monet pod względem technicznym i estetycznym.

Skarbnica Narodowa

Na czym konkretnie polega wkład, jaki w badanie dziejów ludzkości wnosi numizmatyka? Monety dzięki ogromnej trwałości zaliczają się do źródeł historycznych, które jeśli przetrwały do naszych czasów, to z pewnością w niezmienionej formie. W takim sensie stanowią więc bezpośredni pomost pomiędzy współczesnością, a odległymi wiekami, łącznie z czasami starożytności. Monety odnajdywane w różnych częściach świata pomagają historykom badać geograficzny zakres wpływów poszczególnych kultur, które się niemi posługiwały. Ważną rolę w tej kwestii odgrywa datowanie monet, które wspiera naukowców w ustalaniu chronologii procesów historycznych. Z kolei widniejące na monetach wizerunki przybliżają nam obyczajowość, wierzenia i przekonania ich pierwotnych użytkowników.

Numizmatyka jako pasja

Skarbnica Narodowa

Równolegle, właściwie komplementarnie do nauki pod nazwą numizmatyka, monety i medale okolicznościowe dla zainteresowanych nimi kolekcjonerów funkcjonują jako pasja. Często jest to pasja wielopokoleniowa, przekazywana od dziesięcioleci, a może i wieków z ojca na syna. Prywatne kolekcje, które można tu porównać do zbiorów dzieł sztuki stają się obiektem dumy ich właścicieli, a jednocześnie przyczyniają się do pielęgnowania dziedzictwa historii.

Skarbnica Narodowa

Skarbnica Narodowa to instytucja, która została powołana, by ułatwić Polakom poszerzanie ich własnych kolekcji, a także przybliżyć wartości, jakie reprezentuje numizmatyka. Monety i medale okolicznościowe pochodzące z najbardziej znanych światowych mennic można u nas nabyć bez najmniejszego problemu. Jednocześnie Skarbnica Narodowa dokłada wszelkich starań, by umożliwić Polakom obejrzenie unikalnych na skalę światową eksponatów numizmatycznych, które odwiedzają nasz kraj.

Skarbnica Narodowa

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , ,